بیوگرافی مهیار علیزاده

مهیار علیزاده متولد سال 1360 در تهران است. از 10 سالگی و با حمایت‌های بی دریغ مادر و تشویق‌های مکرر پدر که خود از اهالی هنر و از نقاشان بنام معاصر ایران می‌باشند، نواختن ساز تار و فراگیری موسیقی ایرانی را در محضر استاد کیوان ساکت آغاز می‌نماید و پس از چندین سال به همراه استاد ، در کنسرت‌های مختلف و به عنوان نوازنده ارکستر وزیری، ایشان را همراهی می‌کند.

پس از اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان البرز، وارد دانشکده موسیقی می‌شود و از محضر اساتید گوناگون بهره‌مند می‌گردد. پس از اخذ مدرک کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی پذیرفته می‌شود، ولی ترجیح می‌دهد ادامه تحصیلات خود را خارج از کشور دنبال کند.

اولین مقصد اوکنسرواتوار کومیتاس در کشور ارمنستان است. جایی که وی برای اولین بار با فضاهای جدید و نو موسیقی و آهنگسازی آشنا می‌شود.بهره بردن هرچند کوتاه از محضر بزرگترین اساتید موسیقی این کشور، دید وی به موسیقی را کاملا تغییر می‌دهد. طبق گفته وی، زندگی هنری وی به قبل از سفر به ارمنستان و پس از آن تقسیم بندی می‌شود.

پس از دو سال تحصیل در کنسرواتور در رشته آهنگسازی، امکان سفر و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه وین – اتریش  فراهم می‌شود. او تصمیم می‌گیرد تا به پایتخت موسیقی کلاسیک جهان پا بگذارد تا به اهداف خود نزدیک‌تر شود.

سال 88 است و وی تصمیم می‌گیرد تا قبل از سفر به اتریش، آلبومی که ساخت آن در ارمنستان کلید خورده بود را به طور کامل ضبط و منتشر کند. پس از مشورت با علیرضا قربانی که همواره از وی به عنوان یکی از تواناترین و با اخلاق‌ترین خوانندگان حال حاضر کشور یاد می‌کند، توافق می‌کنند که انجام این پروژه را با همکاری یکدیگر آغاز کنند. این اثر حریق خزان، نام می‌گیرد و پس از انتشار توسط شرکت فرهنگی – هنری آوای باربد، به پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی ایرانی در سال 1391 بدل می‌گردد، و در محافل هنری از آن به عنوان برترین آلبوم موسیقی سال سخن می‌گویند.

این موفقیت‌ها سبب می‌شود که همکاری مهیار علیزاده و علیرضا قربانی کماکان و تا امروز در آلبوم‌ها و کنسرت‌های گوناگون ادامه داشته باشد.

از فعاليت‌های ديگر و اخير او می‌توان به آهنگسازی برای فيلم‌هاي سينمايی و سريال‌هاي تلويزيونی و انيميشن، آهنگسازی آلبوم “در شعله با تو رقصان” با همكاری صابر ابر و آهنگسازی آلبومي با حضور همايون شجريان و عليرضا قربانی در كنار هم نيز اشاره كرد.

–         همکاری با کیوان ساکت به‌عنوان تنظیم کننده، ناظر ضبط و نوازنده، در آلبوم‌ها و کنسرت‌های متعدد

–         آهنگسازی و تالیف آلبوم حریق خزان با صدای علیرضا قربانی(1391-1389)

–         کنسرت در وین – اتریش، اجرای آثار مهیار علیزاده توسط آنسامبل موسیقی هنری ایرانی و به رهبری ایمان خمر و با صدای آندرا پورتیس – آنائیس فینز و علیرضا عراقی‌مقدم (10 نوامبر 2013 میلادی)

–         کنسرت در وین – اتریش، اجرای آلبوم موسیقی حریق خزان توسط ارکستر تهران – وین با صدای علیرضا قربانی و همخوانی میلنا آرسوفکا و آنائیس فینز و به رهبری ایمان خمر (اول فوریه 2013 میلادی)

–          کنسرت در وین – اتریش، اجرای آثار مدرن مهیار علیزاده (6 جولای 2013 میلادی)

–         کنسرت تهران، اجرای آلبوم حریق خزان و قطعات جدید با صدای علیرضا قربانی(مهرماه 1392)

–         تور کنسرت اروپا حریق خزان و قطعات جدید با صدای علیرضا قربانی (نوامبر 2013 میلادی)

–         کنسرت در سالن تن هاله، دوسلدورف، اجرای قطعاتی از حریق خزان با صدای علیرضا قربانی (دسامبر 2014 میلادی)

–         آهنگسازی فیلم سینمایی “فرشته‌ها با هم می‌آیند” به کارگردانی حامد محمدی ( جشنواره فیلم فجر – 1392 )

–         آهنگسازی سریال “پرده نشین” به کارگردانی بهروز شعیبی ( پاییز و زمستان 1393)

The short URL of the present article is: http://mahyaralizadeh.com/PVNKT