به آهنگسازی مهیار علیزاده، آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان اسفند 94 منتشر خواهد شد
مهیار علیزاده ، علیرضا قربانی ، همایون شجریان

سایت رسمی مهیار علیزاده – آلبوم جدید «علیرضا قربانی» با آهنگسازی «مهیار علیزاده» در دست توليد است. آلبوم مذکور، اثر شخصی این خواننده به شمار می‌رود و در سکوت خبری تا نیمه مراحل ضبط پیش رفته است.
این در حالی است که مخاطبان موسیقی طی ماه‌های اخیر بیشتر پیگیر اخبار و وضعیت آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان با آهنگسازی مهیار علیزاده بوده‌اند؛ مجموعه‌ای که در آن برای اولین بار دو خواننده موسیقی ایرانی در کنار یکدیگر قرار گرفته و هم‌صدایی داشته‌اند.

آهنگساز این مجموعه، از جزئیات جدید آلبوم مشترک اين دو خواننده كه ضبط آن مدتی است پايان يافته و همينطور آلبوم شخصی علیرضا قربانی سخن به میان آورد.

مهیار علیزاده در ابتدا گفت: «ضبط آلبومی كه از آن به عنوان «آلبوم مشترك» ياد می‌شود و در آن همايون شجريان و عليرضا قربانی به صورت مشترک خوانده‌اند، به پايان رسيده و در مرحله ميكس قرار دارد. تلاش ما بر اين است كه این آلبوم اسفندماه امسال به بازار عرضه شود و در غير اين صورت، ارديبهشت سال ٩٥ باید منتظر انتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان بود.»

اولین تجربه همکاری عليرضا قربانی و مهيار علیزاده به آلبوم «حریق خزان» بازمی‌گردد. اثری ارکسترال که با استقبال ویژه مخاطبان مواجه شد و در اولین جشن سالانه «موسیقی ما» تندیس طلایی بهترین آلبوم موسیقی اصیل ایرانی از نگاه کارشناسان و اهالی موسیقی را کسب کرد.

حال این دو هنرمند گام دیگری را در کنار یکدیگر تجربه کرده‌اند و مهیار علیزاده درباره آلبوم شخصی علیرضا قربانی به خبرنگار سایت «موسیقی ما» گفت: «پس از آلبوم «حریق خزان» در سال 91، تیتراژ سریال «پرده‌نشین» در سال 93 و پروژه مشترک با همایون شجریان، این چهارمین تجربه همکاری مشترک من و علیرضا قربانی است. این آلبوم كه هم‌اکنون مراحل ضبط را سپری می‌کند، شامل قطعات باکلام و بی‌کلامي است كه بخش باکلام آن روی آثاری از شعرای کلاسیک و ابیاتی از شعرای معاصر آهنگسازی شده است.»

بخشی از مراحل ضبط و اجرای موسیقی آلبوم مشترک قربانی و شجریان، توسط مهیار علیزاده خارج از ایران و در كشور چک انجام شده است. بخش دیگری از ضبط هم به صورت مشترک در استوديو «ترانه» و استوديو «كنگان پارسه» تهران صورت گرفت. اما ظاهراً در آلبوم شخصی خواننده «حریق خزان»، روند به شکل دیگری است که علیزاده درباره آن می‌گوید: «ضبط این مجموعه، برخلاف آلبوم مشترک، کاملاً داخل کشور و در استودیو «کنگان پارسه» درحال انجام است. بخشی از قطعات، به صورت ارکسترال و بخش دیگر هم به صورت آنسامبل‌های آزاد در حال ضبط هستند. نگاه ساده و گرایش بیشتر به سمت موسیقی جدی و در برخی بخش‌ها کشش بیشتر به سمت موسیقی مینی‌مال از خصوصیات بارز آلبوم‌های جدیدم هستند.»

او در ادامه به وقفه‌ای که در ضبط آلبوم عليرضا قرباني پیش آمد، اشاره کرد و گفت: «آهنگسازی و ضبط این مجموعه در سال 92 و پس از استقبال از آلبوم «حریق خزان» آغاز شد که در مقطعی به دلیل آغاز پروژه مشترک با همایون شجریان و همین‌طور ضبط مجموعه «در شعله با تو رقصان» (که به تازگی منتشر شده)، متوقف شد. با اتمام مراحل ضبط این دو پروژه، کار بر روی آلبوم قربانی را از سر گرفتیم و هم‌اکنون بیش از نیمی از قطعات ضبط شده‌اند. قطعات ضبط شده در مرحله میکس قرار دارند و به موازات آن، سایر آثار هم در حال ضبط هستند.»

آهنگساز قطعه «پرده‌نشین» در همین خصوص اضافه کرد: «هنوز تاریخی برای انتشار این پروژه در نظر گرفته نشده ولی قطعاً با هماهنگی و فاصله منطقی و پس از پروژه‌ای که در آن علیرضا قربانی و همایون شجریان به صورت مشترک خوانده‌اند، این آلبوم نيز روانه بازار خواهد شد. اما پیش‌بینی‌ها به این شکل است که اواخر سال 94 آلبوم مشترک منتشر خواهد شد و پس از آن در سال 95 از آلبوم عليرضا قربانی رونمایی می‌شود. در گزارشی مفصل‌تر و در آینده نزدیک که از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر خواهد شد، به نام شعرا و جزئیات اشعار، نام نوازندگان و سایر عوامل ضبط و تولید پرداخته خواهد شد.»

همایون شجریان، علیرضا قربانی و مهیار علیزاده در معرض آزمون‌های بزرگی قرار دارند. از یک سو این سه هنرمند مشغول انجام کارهای پایانی آلبومی هستند که لقب اولین مجموعه مشترک دو خواننده موسیقی ایرانی را لقب می‌کشد و با توجه به طیف گسترده طرفدارانی که دارند، توقعات از آنها هم دوچندان است. از سویی دیگر پس از موفقیت آلبوم «حریق خزان» انتظارها از زوج هنری قربانی و علیزاده بالا رفته و کار آسانی برای جلب نظر مثبت شنوندگان پیشِ رو ندارند.

منبع : موسیقی‌ما

The short URL of the present article is: https://mahyaralizadeh.com/Uc8wS